Олександр Книга

Генеральний директор – художній керівник театру

Народний артист України

Народився 26 березня 1959 року в селі Покровка Очаківського району Миколаївської області. У 1976 році закінчив десять класів Голопристанської загальноосвітньої середньої школи № 1. З 1977 по 1979 рр. служив у армії. 1981-го закінчив Херсонське культосвітнє училище за спеціальністю культурно-просвітницька робота. А 1987-го отримав диплом у Київському державному інституті культури ім.О.Є.Корнійчука – спеціальність «Культурно-освітня робота», кваліфікація «Культосвітній працівник. Керівник самодіяльного театрального колективу». 

Трудову діяльність розпочав у 1976 році монтажником ПМК № 132 тресту «Херсонводбуд». У культурі Херсонщини працює з 1982-го. До 1988-го у Виноградівському сільському будинку культури спочатку на посаді художнього керівника, а згодом на посаді директора. Після був призначений на посаду завідувача відділом культури Цюрупинської районної ради. З 1989-го очолює Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім.М.Куліша. З 2005-го навчався в Аспірантурі при Академії керівних кадрів культури і мистецтв. Займався викладацькою діяльністю. Нині є депутатом Херсонської обласної ради.

З ініціативи Книги О.А. у 1999 році започатковано проведення театрального фестивалю «Мельпомена Таврії», який у 2003 році набув статусу «Міжнародного». За час існування на сцені фестивалю виступали театральні колективи близько 20 країн світу. При безпосередній участі Олександра Книги в облD0?сті проводиться ряд культурно-мистецьких заходів, спрямованих на збереження та відродження національної культури. Зокрема, Всеукраїнський благодійний фестиваль народної творчості «Купальські зорі» м. Гола Пристань, благодійний фестиваль «Олешківські забави» м. Цюрупинськ тощо.                                                      

Під керівництвом Олександра Книги театр плідно працює над розширенням та втіленням в життя нових форм роботи з глядачем: відкриті театр-кафе, сцени «Під дахом», «Під колом», «На сцені», лісова сцена, «Театральний дворик» (2020р.). Творчий колектив постійно приймає участь в організації та проведенні обласних і всеукраїнських заходів, гідно представляє театральне мистецтво Херсонщини на всеукраїнських та міжнародних фестивалях. 

Є незмінним ведучим творчого проєкту «Театральна кухня». Проєкт існує з 2015-го року. За цей час участь у ньому взяли актори театру (нapoдна apтиcтка Укpaїни Oлeна Гaлл-Caвaльcька, нapoдний артист Укpaїни Bacиль Чopнoшкуp, заслужений артист України Олександр Мельник, зacлужeна apтиcтка Укpaїни Pужeна Pубльoва тощо), письменники (Анатолій Кичинський, Дмитpо тa Biтaлiй Kaпpaнoви), cмм-cпeцiaлicти (Aннa Tiльняк), eкc-мiнicтp культуpи Укpaїни, нapoдний apтиcт Укpaїни Євгeн Нищук.

За роки творчої діяльності отримав низку нагород. Серед них:

- Почесне звання «Заслужений працівник культури України» (1995 рік);

- Подяка Президента України (1999, 2002 роки);

- Знак «Відмінник освіти України» (2001 рік);

- Почесна відзнака Міністерства культури і мистецтв України (2003 рік);

- Премія імені Марка Кропивницького НСТД України (2001р.);

- Орден Ломоносова (2007р.);

- Медаль «За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва» Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота Фортуна» (2007р.);

- Почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» (2009р.);

- «Почесний громадянин міста Херсона» (2015 рік);

- Почесне звання «Народний артист України» (2017 рік);

Здобутки за 2019-2020 рр.

У 2019-му році започаткував міжнародні культурні проєкти з Грузією, Португалією та Білорусією, які будуть реалізовані у 2020 році на сценічних майданчиках херсонського театру. Серед них і постановка вистави «Станцюй зі мною танго» Ніно Марзіашвілі, режисер Каха Гогідзе (м.Ахалцихе, Грузія).

У квітні побував з колективом на гастролях в Португалії. Це вже не перший дружній візит під час якого театр ім.М.Куліша демонструє зразки класичної та сучасної української драматургії. Останньою гастролювала моновистава «Юда» за повістю Лесі Українки «На полі крові». До перегляду були запрошені представники української діаспори в Португалії.

У вересні 2019-го Олександр Книга очолив міжнародне журі на театральному фестивалі «Tiyatro Sanati», що проходив на базі театру Мальтепе (Стабул, Туреччина). Цей фестиваль започаткував видатний турецький драматург Тунджер Джюдженоглу. Саме його п’єсу «Лавина» поставлено в театрі ім. М.Куліша у 2018-му році. У найближчих планах – привезти виставу херсонського театру на турецький фестиваль.

Також у вересні разом з колективом був запрошений на Національний фестиваль грузинської драматургії в місті Ахалціхе. Цей візит подарував нові знайомства з театрами Грузії. 

У листопаді разом з колективом вирушив до Румунії на Міжнародний театральний фестиваль, що проходив у місті Пітешті. У 2018-му році театр «Александру Давила» вперше побував у Херсоні під час «Мельпомени Таврії», де представив херсонцям надзвичайно потужну виставу європейського зразка «Експеримент П.». Саме тоді зародилась тісна дружба між двома театрами. Тому румунський колектив запросив херсонський із дружнім візитом на власний театральний фестиваль з виставою «Межа або у контейнері» К.Кеяну (реж. Раду Гілаш). 

Олександр Книга підтримує творчу молодь. Зокрема, створює умови для роботи молодіжних театральних студій при театрі: театр-студія «Пролісок» для дітей віком від 12 до 16 років та «Театральна лабораторія 18+» для дорослих. З студійцями займаються режисери та актори театру. Вони працюють над створенням вистав, які успішно демонструють на всеукраїнських фестивалях.

Дає можливість реалізувати творчий потенціал молодим талановитим режисерам. У 2019 році над новою постановкою працював випускник Київського Національного університету театру, кіно і телебачення ім.І.Карпенка-Карого Євгеній Резніченко, який випустив у 2019 році виставу «Фейс_контроль» за п’єсою «Потвора» сучасного німецького драматурга Маріуса фон Майєнбурга. Наразі ж Євген працює над виставою «Сон літньої ночі» за п’єсою В.Шекспіра.

За керівництва Олександра Книги почалась активна робота зі школярами та студентами. Театр відвідує навчальні заклади з лекціями, більше спілкується з учнями, організовує зустрічі з письменниками, драматургами, акторами, проводить ознайомчі та профорієнтаційні екскурсії.

У 2019 році було реалізовано два спільних проєкта з Херсонським державним університетом:

- Міжнародна науково-практична конференція на тему «Культурна дипломатія в контексті сучасної Європейської та вітчизняної драматургії», у якій взяли участь театральні діячі та драматурги з України, Португалії, Грузії, Туреччини. Конференція проходила в межах ХХІ-го Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії».

- Спільна постановка вистави «Осінній рок-н-рол» М.Хейфіца (реж. Тетяна Аркушенко, художник Ольга Гоноболіна). У виставі зіграли заслужена артистка України Олександра Тарновська і заслужений працівник культури України, декан факультету культури і мистецтв Микола Левченко.

Олександр Книга підтримав «Всеукраїнську громадську організацію людей з інвалідністю «Велід» у проведенні інклюзивного заходу «Творчість без кордонів» до Міжнародного дня прав людей з інвалідністю, а також у презентації фотопроєкту «Краса без обмежень».  

Спільно з Міжнародною антинаркотичною асоціацією театр працює над соціальним проєктом для молоді – у 2020-му вийшла моновистава Андрія Скутельника «Ілюзія».

На початку 2020 року Олександра Книгу було обрано головою Євразійської театральної асоціації.

Олександр Книга продовжує займати лідируючу позицію в культурному житті міста та області, популяризуючи театральне мистецтво серед населення, розбудовуючи внутрішнє та зовнішнє партнерство, що сприяє піднесенню культурної та туристичної галузей.

Член Національної спілки театральних діячів України.