Олександра Тарновська

Завідуюча трупою театру

Заслужена артистка України

Народилася 11 вересня 1954 року.

Корінна херсонка, у 1972 році закінчила Херсонське училище культури – освоїла фах режисера самодіяльних колективів. Через рік була зачислена актрисою Херсонського театру ляльок, де працювала до 1979-го. У 1978-му отримала грамоту та премію Міністерства культури за «Кращу жіночу роль» – Балеринки у виставі «Стійкий олов'яний солдатик» Андерсена (режисер – Н.Бучма).

Після працювала актрисою у Київському державному театрі ляльок (нині – Київському академічному театрі ляльок), Чернігівському театрі ляльок (нині – ім.А.П.Довженка), Миколаївському театрі ляльок (нині – Миколаївський академічний обласний театр ляльок).

Була однією із засновників Севастопольського театру-студії «В гостях у Севы» при міському управлінні культури, який працював у Севастополі та об’їздив весь Крим у період із 1990 до 1998р. Театр приймав участь у фестивалі «Херсонеські ігри». За час існування колектив театру-студії поставив 12 вистав для дітей. Паралельно Олександра Тарновська вела програму на севастопольському телебаченні – вчила дітей правила дорожнього руху, протипожежній безпеці, правилам поведінки на воді в образах Івасика Телесика, Підступного Сірника, Гусеня Дорофея та хлопчиська Севи Севастопольського…

У 1998-му повернулась до Херсона. Влітку 1999-го почала працювати у Херсонському обласному академічному музично-драматичному театрі ім.М.Куліша. Влаштувалася завідувачем трупи, а також а%1?тисткою драми – приймала участь у дитячих виставах в образах Міккі Мауса, тітоньки Тілі-Мілі-Трям, Феї-чарівниці міста. Зокрема, її бачили у казках: «Антошка і гармошка», «Таємниця забутого короля», «Фабрика зірок Діда Мороза», «Баба Яга і компанія» та інші. На святкування Дня міста Херсона очолювала парад-карнавал карапузів.

За 21 рік роботи у театрі задіяна у низці вистав театру. Зокрема, «Як стати героєм» – Біль; «За двома зайцями» – Марта; «Моя дорога Сільвія» – Леслі; «Як у нас на Україні…» тощо. А також, як артистка розмовного жанру приймала участь у театралізованих концертних програмах.

У виставі «Осінній рок-н-рол» виконала роль жінки. «Осінній рок-н-рол» за п’єсою Міхаїла Хейфеца «Рок-н-рол на заході» – унікальний спільний проєкт Херсонського обласного музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша та Херсонського державного університету. Ініціатори проекту – ректор ХДУ, професор, заслужений працівник освіти України Олександр Співаковський, генеральний директор-художній керівник ХОАМДТ ім. Миколи Куліша, народний артист України Олександр Книга.

Має у доробку моновиставу – «Монолог актриси». У 2017 році Олександра Тарновська возила її у Німеччину (м. Дюссельдорф, Бохум). У серпні 2018-го представляла Україну з моновиставою на театральному фестивалі «Перехрестя» у Литві (м. Друскінінкай). 

У вересні 2018-го «Монолог актриси» було показано на благодійних засадах за ініціативою Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю «Велід»  у приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації (до того моменту у сесійні залі вистави не показували). Того ж року моновистава взяла участь у грантовому проєкті «Театральний абонемент у бібліотеці». Проєкт було реалізовано за підтримки Українського культурного фонду. Вистава об’їздила Херсонщину.

У 2019-му артистка гастролювала з «Монологом актриси» в Ізраїлі (Ашкелон). Цього ж року презентувала моновиставу на XVI-му міжнародному театральному фестивалі жіночих монодрам «Марія» (м.Київ, театр ім.І.Франка). 

За роки сценічної діяльності гастролювала областями України та державами близького зарубіжжя. Зокрема, Алтай, Молдовія, Грузія, Абхазія, Чечено-Інгушетія (нині-Чечня), Осетія, Краснодарський край тощо.

Отримала низку нагород: 

- Почесна грамота обласної ради за вагомий внесок у розвиток мистецтва Херсонщини та з нагоди відзначення Міжнародного дня театру (березень, 2005р.).

- Почесна грамота міського голови за активну життєву позицію, високопрофесійну виконавську майстерність, особистий внесок у розвиток театрального мистецтва Херсонщини та з нагоди 70-річчя Херсонського театру ім.М.Куліша (2006р.).

- Премія «Успіх». Подяка з нагоди Міжнародного дня театру (2010р.).

- Подяка голови обласної державної адміністрації (жовтень, 2011р.).

- 24-го серпня 2013-го – присвоєно почесне звання «Заслужений артист України».

- Подяка директора Херсонського державного будинку художньої творчості за пропаганду та популяризацію театрального мистецтва, плідну співпрацю, творчий підхід та професійність під час показу моновистави «Монолог актриси» на обласному семінарі-практикумі для керівників театральних колективів закладів освіти області.

- Премія «Майстерність» від творчої майстерні Сергія Павлюка у номінації «Краща актриса» за виконання ролі у моновиставі «Монолог актриси».

- Подяка голови Херсонської обласної ради за сумлінну працю, професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди відзначення Дня незалежності України та інші.

Понад 20 років очолює Національну спілку театральних діячів України у Херсонській області та опікується акторами, які знаходяться на почесному відпочинку.